HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CHRZĄSTOWICACH

Chrząstowice to wieś z wieloma tradycjami. Poza walorami pięknego krajobrazu (położona jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej), dzieci nie muszą dojeżdżać do szkoły, ponieważ mają ją w zasięgu ręki.
Szkoła Podstawowa w Chrząstowicach ma już w swym dorobku prywatną historię jaka zapisała się przez dziesiątki lat. Sięgając najstarszych dziejów przeniesiemy się do lat 20-tych XX wieku, skąd pochodzą zachowane do dziś, a właściwie uratowane z pożaru zapiski dotyczące uczniów i ich postępów w nauczaniu. Niestety są to nieliczne dokumenty potwierdzające istnienie szkoły, która tragicznie spłonęła z 7 na 8 kwietnia 1963r. W tym czasie trwały już prace nad budową nowej szkoły. Wydarzenia te pozostały w pamięci niektórych mieszkańców Chrząstowic. Młodzi mieszkańcy-rodzice uczniów naszej szkoły niewiele wiedzą o tamtych wydarzeniach. Zamknęły one smutny i tragiczny rozdział dotyczący szkoły w tamtych czasach.

Fotografia przedstawia zastępczy budynek, w którym uczyli się uczniowie po pożarze. Są to lata 1963-1965. Nowa szkoła w budowie.

Archiwalne zdjęcia z czasów kiedy uczniowie chodzili w jednakowych mundurkach.

Nowa szkoła została wybudowana z funduszów państwowych na prośby mieszkańców gdyż budynek, w którym uczyły się wcześniej dzieci był bardzo stary i niebezpieczny. Budowy podjęło się Olkuskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Terenowego w Olkuszu, którego dyrektorem był wówczas pan Lubecki. Dnia 29.08.1965r. uroczyście oddano do użytku nowy budynek szkoły. Decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego oraz na podstawie Zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 25 maja 1960r. nadano nazwę szkole o następującym brzmieniu: Szkoła Podstawowa im. Bolesława Prusa w Chrząstowicach. Patronem naszej szkoły jest wybitna postać okresu pozytywizmu - Bolesław Prus.

Budynek szkoły był i jest miejscem licznych spotkań, zebrań a przede wszystkim odbywają się tu imprezy okolicznościowe z udziałem mieszkańców. Stanowi centrum kulturalne w naszej „małej ojczyźnie”.
Podstawową wiedzę uczniowie zdobywają w nowocześnie wyposażonych na miarę możliwości salach przedmiotowych. W szkole znajduje się biblioteka ciągle aktualizowana, z której mogą korzystać nie tylko uczniowie naszej szkoły, ale też gimnazjaliści i wszyscy mieszkańcy, którzy mają taką potrzebę.
Dzięki pomocy finansowej Rady Rodziców do szkoły zakupiono komputery i wyposażono salę informatyczną. Uczniowie bardzo chętnie tu przebywają, a szczególnie ci, którzy nie posiadają własnego komputera.
Szkoła posiada boisko sportowe przystosowane do gry w siatkę, koszykówkę, piłkę nożną, a także tenisa ziemnego. Biorąc pod uwagę korzystną lokalizację w otoczeniu lasu sosnowego uczniowie w ramach zajęć sportowych organizują ścieżki zdrowia.
Szkoła od lat prezentuje swój dorobek w dziedzinie sportu, sztuk teatralnych, tańca nowoczesnego, uczestnicząc w wielu konkursach i zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody.