ORGANIZACJE UCZNIOWSKIE ORAZ KOŁA ZAINTERESOWAŃ

SZKOLNA KASA OSZCZĘDNOŚCI /SKO/

Organizacje uczniowskie we współczesnym szkolnictwie należą do rzadkości. W erze komputerów i rozwijającej się techniki nie cieszą się taką popularnością jak kiedyś. Nasza szkoła należy do nielicznych, gdzie sprawnie działa już od wielu lat Szkolna Kasa Oszczędności /SKO/. Opiekunem i zarazem księgową jest pani Renata Ratyńska nauczycielka nauczania zintegrowanego.
SKO w naszej szkole działa od wielu lat, a z prowadzonej dokumentacji wynika iż uczniowie zawsze chętnie oszczędzali pieniądze.
27.10.1980r. przeprowadzono kontrolę rachunków oszczędnościowych i zanotowano 51 rachunków kont oszczędnościowych. Opiekunem SKO był wówczas dyrektor szkoły pan Józef Posełek. Wkłady oszczędnościowe opiewały na niebagatelną wówczas sumę ok. 83 tys. złotych.
W roku 1982 prowadzenie SKO przekazano nauczycielce pani Barbarze Mędrek, która wykonywała tę pracę do 26.06.1989r. Następnym opiekunem SKO została pani Maria Kondziołka. Na książeczce zbiorczej SKO odnotowano wówczas kwotę ponad dwa razy większą bo ok. 183 tys. złotych.
Praca tego typu organizacji uczniowskiej wymaga dokładności i staranności w prowadzeniu rachunków i ekonomicznego rozumowania. Toteż kontrole prowadzone przez przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Wolbromiu, będącego opiekunem naszej szkoły potwierdziły zgodność stanu rachunków ze stanem środków wykazanych na zbiorczej książeczce SKO.
16.10.1990r. kolejnym opiekunem SKO została pani Renata Ratyńska, która prowadzi ją do dnia dzisiejszego.
Przez kolejne lata uczniowie systematycznie oszczędzali zwiększając konto szkoły o kolejne kwoty. Z wypracowanych środków – odsetek od oszczędności uczniów dofinansowano kwotą 41 tys. złotych wycieczkę do Chorzowa /rok 1991/, także zakupiono:
• książki do biblioteki szkolnej za kwotę 74 tys. złotych /1992r./
• nagrody dla uczniów za kwotę 139 tys. złotych /1992r./
• na wyposażenie pracowni plastycznej farby plakatowe za kwotę 56 tys. złotych /1992r./
• książki do biblioteki, farby plakatowe za kwotę 166 tys. złotych /1993r./
• kolejne książki do biblioteki oraz artykuły piśmiennicze za kwotę 249 tys. złotych /1993r./
• zegar ścienny za kwotę 195 tys. złotych /1993r./
W grudniu 1994r. przeliczono środki pieniężne znajdujące się na koncie szkoły w związku z denominacją.
W następnych latach działalności SKO przyznawano indywidualne nagrody dla najlepiej oszczędzających uczniów, które wręczano uroczyście na koniec roku szkolnego.
W roku 1996 z wypracowanych środków zakupiono do szkoły dwie szafki kuchenne potrzebne do przechowywania środków spożywczych, a w latach następnych wykładzinę dywanową do pokoju nauczycielskiego oraz do klasy I i do „zerówki”. Dzięki oszczędnościom naszych uczniów mogliśmy zakupić do szkoły radiomagnetofon z odtwarzaczem CD, z którego korzystają wszystkie klasy.
Podczas tych lat prowadzono w ramach SKO różne konkursy: na najlepiej oszczędzającą klasę, konkursy na plakat o tematyce zachęcającej do oszczędzania, związany z denominacją złotego. Atrakcyjne nagrody przyznawane co roku dla najlepiej oszczędzających zawsze mobilizowały wszystkich do systematycznego i wytrwałego oszczędzania. Kwoty będące nagrodami pieniężnymi są do rozdysponowania w Domu Książki, z którym współpracuje również nasza szkoła. Upoważnionym do pobrania upominków dla dzieci jest opiekun SKO, który każdego roku otrzymuje od Prezesa Zarządu Banku podziękowania za pracę. Tradycją naszej szkoły jest od lat fakt, że uczniowie klasy pierwszej podczas uroczystego ślubowania otrzymują książeczki oszczędnościowe SKO z pierwszą wpłatą ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w wysokości 10 złotych dla każdego ucznia.

KÓŁKO TEATRALNE

Kółko teatralne w naszej szkole działa już od czterech lat. Opiekunem jest pani Małgorzata Gamrot nauczycielka języka polskiego. Jego założenie wynikło z zainteresowania uczniów sztuką teatralną.
Do kółka na stałe zapisanych jest 10 uczniów, ale w razie potrzeby można liczyć na pomoc innych. Scenografia i kostiumy projektowane i wykonywane są przez samych uczniów. Pomocą służą również rodzice, którzy chętnie angażują się w prace na rzecz szkoły. Repertuar zwykle dobierany jest wspólnie z nauczycielką, a pomysły uczniów są bardzo cenione.
Kółko teatralne może pochwalić się realizacją inscenizacji 3 baśni, są to: „Kot w butach”; „Kopciuszek” i „Jaś i Małgosia”. W czasie trwania roku szkolnego uczniowie organizują spotkania – wieczorki poświęcone twórczości artystycznej wybitnych poetów i pisarzy. W imprezach uczestniczy zawsze duża ilość zaproszonych gości oraz licznie zgromadzona społeczność lokalna.
Ostatnio w ramach kółka teatralnego utworzono kabaret o nazwie „Szpila”. Inscenizacja „Jasia i Małgosi” oraz występ debiutującego Kabaretu zyskały uznanie jury na Międzyszkolnych Potyczkach z Kulturą odbywających się pod patronatem Miejskiego Ośrodka Kultury w Wolbromiu. Dzięki popisom aktorskim uczniów naszej szkoły otrzymaliśmy wyróżnienie a lokalne gazety pisały o nas:

„ (...)Wyróżnienia przyznano Szkole podstawowej w Chrząstowicach za dobrze zbudowane role tytułowych bohaterów w przedstawieniu Jaś i Małgosia oraz dla Kabaretu Szpila z tej samej szkoły za talent aktorski Joanny Barczyk i zmagnetyzowanie widza w scenie WYKŁADU PEDAGOGICZNEGO-Jak odpowiadać dzieciom na trudne pytania? (...)”

W ramach kółka teatralnego przygotowuje się też inscenizacje fragmentów utworów Bolesława Prusa. Są to: „Faraon”; „Antek”; „Z legend dawnego Egiptu”, aby tym samym oddać hołd patronowi szkoły.
Występy naszych uczniów spotykają się z zainteresowaniem mieszkańców Chrząstowic, którzy tłumnie przychodzą, aby podziwiać występy dzieci. Jest to swoiste święto dla wszystkich uczestników.


KÓŁKO TANECZNE

Miłośnicy tańca nowoczesnego mogą skorzystać z możliwości uczestniczenia w zajęciach tanecznych prowadzonych przez panią Agnieszkę Kołodziej. Zespół występujący pod nazwą A-Fani tańczy już od czterech lat.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach mimo dużego wysiłku fizycznego. Zaopatrzeni w wygodne obuwie zmienne i napoje chłodzące, uczestnicy tańców dzielnie pokonują trudy nowych kroków tanecznych. Ćwiczenia rytmiczne w znacznym stopniu przyczyniają się do wyrównania poziomu umiejętności uczniów i owocują licznymi występami zespołu.
Grupę stanowi 16 uczestników z klas od 4 do 6. A-Fani dysponują skromną ale własną garderobą ( kolorowe spódniczki ), dzięki pomocy rodziców. Natomiast wszelkie atrybuty sceniczne potrzebne do występów wykonują sami z pomocą opiekuna prowadzącego.
Przełomowym momentem w działalności zespołu był rok 1999. A-Fani wystąpili po raz pierwszy na dużej scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, biorąc udział w konkursie. Jury doceniło pracę naszych uczniów, którzy zostali wyróżnieni spośród licznych zespołów i otrzymali maskotkę „Słonia”, będącego wspólnym trofeum całej szkoły. Ten przyjemny moment dla wszystkich jeszcze bardziej zachęcił uczniów do dalszej pracy, a zaproszenie do udziału w obchodach Dni Wolbromia uwieńczone udanym występem było niemałym przeżyciem dla wszystkich.
Każdego roku zespół przygotowuje się do Międzyszkolnych Potyczek z Kulturą organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Wolbromiu. Repertuar jest bardzo zróżnicowany od muzyki Pop, Rock and roll, Rap, Techno po spokojne lecz zdecydowane Tango, czy skocznego Krakowiaka.


 
       
SZKOLA PODSTAWOWA W CHRZASTOWICACH IM. BOLESLAWA PRUSA
CHRZASTOWICE 15
32-340 WOLBROM
Napisz do nas TEL.FAX /0-32/646-54-25