TESTY

Wypowiedzi ustne są bardzo istotnym elementem w nauczaniu. Uczniowie nie lubią dużo mówić, najczęściej odpowiadają wybiórczo, pojedynczymi wyrazami. Świadczy to o ubogim słownictwie oraz o braku umiejętności używania języka do różnych celów. Obserwując rozmowy uczniów zauważa się nagminne stosowanie skrótowców o wulgaryzmach nie wspominając.
Badając kompetencje językowe uczniów z najmłodszych klas można posłużyć się prostymi testami obejmującymi zakres słownictwa bliski dzieciom. A jednocześnie wykazujący znajomość stosowania reguł językowych, interakcji dotyczącej nawiązywania, podtrzymywania i kończenia rozmowy.

Propozycja testu językowego dla klasy II

1.Zaznacz właściwą odpowiedź:
Kasię, która zawsze używa słów: proszę, dziękuję, przepraszam nazywamy:
pracowitą
sumienną
grzeczną

Punktacja Ocena

2. Jak nazwiesz?

Kolegę, który zawsze mówi prawdę:

życzliwy
obowiązkowy
prawdomówny

Dzieci, które wykonują wszystkie polecenia dorosłych:

grzeczne
szczere
uważne

Osobę, która w autobusie ustąpiła miejsca starszemu człowiekowi:
uprzejma
obowiązkowa
uważna

Punktacja Ocena

3.Które przymiotniki określają cechy dobrego przyjaciela? Zaznacz.
miły
niegrzeczny
koleżeński
fałszywy
szczery

Punktacja    Ocena

PUNKTACJA
Zad. 1
Jeśli twoje odpowiedzi są poprawne to znaczy że jesteś kulturalnym człowiekiem. Trzymaj tak dalej!

Jeśli nie wszystkie odpowiedzi zaznaczyłeś poprawnie popracuj nad własną kulturą osobistą.

Zad. 2
Jeśli wszystkie odpowiedzi są poprawne jesteś szczery, uprzejmy wobec ludzi, zwracasz uwagę na to co dzieje się wokół ciebie.

Jeśli popełniłeś błędy w odpowiedziach powinieneś bardziej dostrzegać ludzi i ich problemy. Może kiedyś będziesz sam potrzebować pomocnej dłoni?

Zad.3
Prawidłowo dobrane wyrazy świadczą o tym, że doskonale zdajesz sobie sprawę jaki powinien być prawdziwy przyjaciel.

Jeśli źle dobrałeś wyrazy musisz zastanowić się czy chciałbyś mieć takiego przyjaciela jak wybrałeś? Może zmienisz zdanie?

TEL.FAX /0-32/646-54-25